تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - انچه کودکانتان نیاز دارند !
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

هیچكس نمی داند كه آیا محیط و طبع انسان سبب تفاوت در رفتار او نسبت به پسران و دختران می گردد و یا روش تربیت او. اما تحقیقات نشان داده‌اند كه والدین می توانند نقش بسیار مهمی را در كمك و حمایت كودكانشان در جهت یافتن روش هایی سالم و مفید برای مقابله و روبه رو شدن با تعصبات مربوط به جنسیت ایفا نمایند. اولین قدم برای دستیابی به این امر مهم آگاهی از نیازهای كودكان می باشد.

آنچه دختــــر كوچكتــــان نیاز دارد:

اعتمــــاد به نفس :

سعی كنید همواره كودكتان را تشویق و ترغیب نمایید تا خصوصیاتی را كه شما از او انتظار دارید، در خود پرورش دهد. برای مثال ممكن است به او بگویید : من مطمئنم تو آنقدر شجاع هستی كه بتوانی پله‌ها را یكی یكی بالا بروی. بگذارید او خود را بشناسد و بداند كه شما كاملا به توانایی هایش اعتماد دارید. به او اعتماد دهید كه با نشاط، سرشار از انرژی و همچنین با لیاقت است.

خـــودكفایــــــی :

بگذارید فرزندتان احساس نماید كه فردی با لیاقت و قابل است و آنچه را كه قادر است اجرا نماید. برای مثال لیوان آب میوه را در دستانش بگیرد و بنوشد.موهای خود را شانه كند و بدون كمك شما یا‌‌دیگران خانه ای بسازد. می توانید در مواردی او را راهنمایی كنید. می توانید به او بگویید: برای نگه داشتن قطعات خانه سازی بر روی یكدیگر و ساختن خانه، بهتر است این كار را انجام دهی... و یا به او یادآوری كنید كه برای آن كه قدش به شیر آب برسد می تواند صندلی كوچكی را زیر پاهایش بگذارد، اما بگذارید كه او شخصاً امور خود را انجام دهد.

ارتبـــاطات و هماهنگـــــــی خاص:

برای او اسباب بازی‌های گوناگونی نظیر انواع ماشین‌های بازی و اتومبیل‌های متفاوت، قطعات خانه سازی، وسایل گل بازی، انواع توپهاو وسایلی كه بتواند براند و یا از آنها بالا برود، تهیه نمایید.

آمادگـــــی جسمانــــی :

با او بازی كنید و او را به فعالیت وا دارید. همراه با او مسیری را به صورت سینه خیز طی كنید، به دنبال هم بدوید و یا كشتی بگیرید. حتی دختر بچه هایی كه برای اجرای ورزش های سازمان یافته كوچك هستند از انجام دادن كارهایی نظیر بالا رفتن از سطحی شیب دار و سر خوردن از آن، دویدن و پشتك زدن روی سطحی نرم، احساس هیجان و لذت فراوان می نمایند.

قـــدرت تصمیــــم گیـــری:

فرصت‌های گوناگونی را در انجام‌كاری خاص به دختر كوچكتان پیشنهاد دهید و او را ترغیب نمایید تا خود تصمیم گیری نماید. اگر هنوز فرزندتان نوپاست، بگذارید او لیوان یا بشقابی را كه می خواهد در آن آب یا غذا بخورد، خودش انتخاب كند و یا اگر كودكتان می خواهد با یكی از دوستانش بازی كند، بگذارید او خود از میان دوستانش یك نفر را انتخاب كند.

كنجكــــــاوی :

فرصت‌هایی را برای او مهیا كنید تا بتواند در محیط اطراف خود سیاحت و كاوش نماید. زمانی كه فرزندتان هنوز نوزاد یا نوپاست منزلتان را برای او كاملاً ایمن نمایید به طوری كه او بتواند آزادانه بدون آن كه خطری تهدیدش كند در آن حركت كند. او را به كتابخانه، پارك یا باغ وحش ببرید. هم چنین بهتر است به نقاط مختلف كشور‌سفر كنید و او را با مكان‌های جدید آشنا كنید.

آنچه پســــر كـــــوچكتان نیـــاز دارد

محبت ظاهـــــری :

پسر كوچولوی شما بیش از دخترتان نیاز دارد كه او را در آغوش بگیرید. بنابراین اگر او در حال گریه كردن است، این كار شما او را بسیار آرام و ساكت می نماید. زمانی را به بازی كردن با او به ویژه اجرای بازی های آرام و بی سر و صدا اختصاص دهید. همچنان كه پسر كوچكتان بزرگ تر می شود، به او اجازه دهید تا بازهم به آغوشتان پناه آورد.

مهــــارتهای كلامـــــی :

همواره با كودكان حتی در دوران نوزادی صحبت كنید. صدای ملایم شما سبب می شود او احساس آرامش نماید. هم چنین حرف زدن با كودك‌تان، سبب پرورش مهارت های كلامی او می شود.

تـــوجه و احتــــرام به دیگـــران:

برای فرزند خود توضیح دهید كه چگونه اعمال و رفتارش بر دیگران تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می دهند كه هنگامیكه دختر بچه ای رفتار بدی از خود نشان میدهد اغلب به او گفته میشود كه این كار او شخصی را آزرده است. برای مثال ممكن است گفته شود:" الهام تو با این كارت نسرین را آزار داده ای." اما بسیار مشاهده شده كه پسر بچه‌ها تنبیه میشوند زمانیكه آنان به خاطر انجام كار یا رفتار نادرستی تنبیه میشوند. ناراحتی و عصبانیت خود را بر دانستن اثرات رفتار بد خود بر والدین و همبازیهایشان ترجیح میدهند.

رفــــع درگیـــــــری ها به صـــورت صلح آمیـــز:

پسر كوچكتان را با روش هایی سودمند در جهت رفع كشمكشها و درگیریهایش آشنا كیند. ممكن است او در شرایط ناآرامی قرار گرفته باشد، برای مثال همسن و سالانش به او حمله كرده و یا او را كتك زده و در این حال او نیز مقابله به مثل كرده باشد. برایش شرح دهید كه آزردن و آسیب رساندن به دیگران، ‌كاری نادرست است. بهتر است روشهای دیگری را به او آموزش دهید تا بتواند عصبانیت و ناراحتی خود را از طریق آنها ابراز نماید.

بیــــان احســـاســــات :

پسر كوچولوی خود را تشویق كنید تا احساساتش را بیان نماید. حتی از او بخواهید گریه خود را بروز دهد. اگركودك‌تان این پیام رادریافت‌كندكه احساساتی نظیر ناراحتی، اندوه و ... مجاز نمی باشند قطعاً می‌آموزد كه چنین احساساتی را حتی در زمان بزرگسالی نیز در خود سركوب نماید.

بامداد


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 14 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی