تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - والدین در نحوه گذراندن اوقات فراغت الگوی فرزندان هستند
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

اوقات فراغت زمانی است كه از پیش برای آن برنامه‌ای وجود ندارد و درخصوص دانش آموزان و دانشجویان، زمانی كه برنامه درسی كه خود یا والدینشان برای آنان برنامه‌ریزی كردند، به پایان رسیده و ابتدای تابستان اوقات فراغت‌شان آغاز می‌شود.

وجیهه ابراهیمی روانشناس :
برای بزرگسالان، اوقات فراغت زمانی محسوب می‌شود كه برنامه كاری كه مجبور به انجامش هستند وجود نداشته باشد.

دانشجویان و به خصوص دانش‌آموزان بهترین فرصت آموزش را دارند و خانواده‌ها در راستای برنامه برنامه‌ریزی اوقات فراغت فرزندانشان به 2 گروه تقسیم می‌شوند، گروهی از خانواده‌ها بر این عقیده‌اند كه تمام وقت فرزندشان در تابستان باید استفاده شود و بعضی دیگر اعتقاد دارند چون فرزندشان مدرسه نمی‌رود تمام اوقات فراغتش باید آزاد باشد.

زمانی اوقات فراغت تبدیل به فرصت می‌شود كه علاقه فرزندمان را بشناسیم و از استعدادهای مختلف ورزشی، هنری، علمی و... وی استفاده شود و از آنجایی كه سیستم آموزشی ما تمام مسائل را به دانش آموزان آموزش نمی‌دهد بنابراین بر حسب علاقه و استعداد، كودك یا نوجوان باید در كلاس‌های خاص شركت كند؛ چراكه استعداد هر فردی متفاوت است و خانواده باید تشخیص داده و كلاس‌ها را برای وی تهیه كند و همچنین بخشی از وقت كودك یا نوجوان برای بازی كردن، فكر كردن یا تمرین برای شناسایی استعدادش در نظر گرفته شود.

با توجه به این كه نوجوانان خودشان علایق خود را بیان می‌كنند و به دنبال پیدا كردن خود هستند پدر و مادر در این مسیر بهتر می‌توانند عمل كنند و امكانات را برای آنها فراهم كنند.

 چرا استفاده بهینه از اوقات فراغت در نوجوانان و جوانان كمتر دیده می‌شود؟

 در سیستم آموزشی ما تمام زمان را برای خانواده‌ها برنامه‌ریزی كردند و فرصتی به دانش‌آموزان داده نشده تا خود برنامه‌ریزی كنند چون در این زمینه آموزشی ندیدند، نمی‌توانند از وقت خود استفاده كنند، اما اگر خانواده از دوران كودكی برای اوقات فراغت از كودك بخواهد برای خود برنامه‌ای تهیه كند كودك برنامه ریزی را می‌آموزد.

وی با بیان این كه والدین در نحوه گذراندن اوقات فراغت الگوی فرزندان هستند. چنانچه پدر و مادر برای خود برنامه‌ریزی نداشته باشند و كودك این مساله را در خانه می‌بیند به فكر برنامه‌ریزی برای اوقات فراغتش نیست.

مطالعه كتاب، تشكیل NGOها و شركت در جلسات آن و داشتن برنامه‌های خاص در اوقات فراغت می‌تواند مورد توجه باشد. 

نوشته شده در تاريخ جمعه 15 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی