تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - فرزند‌پروری مستبدانه از مهمترین عوامل گرایش به اعتیاد است
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

سبك فرزند‌پروری مستبدانه كه در آن والدین به صورت مقتدرانه و بدون اینكه علت یك رفتار را به فرزند بگویند و مستبدانه عمل می‌كنند از مهمترین علل اعتیاد فرزندان است.


علی حسینیائی روانشناس :
 امروز در نشست علمی، پژوهشی با عنوان سبك زندگی و عزت نفس در افراد مبتلا به سوء مصرف كننده مواد مخدر كه در مجموعه فرهنگی شقایق ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، افزود: 4 عامل، سبك زندگی، سبك فرزند‌پروری، عزت نفس و ترتیب، عوامل موثر در سوء مصرف مواد مخدر فرزندان را تشكیل می‌دهند.

در زمینه سبك‌های فرزند‌پروری علاوه بر سبك مستبدانه شیوه‌های ناز‌پروری و نادیده گرفتن فرزندان نیز وجود دارد كه در روش اول مراقبت بیش از حد از كودك موجب می‌شود كه او در آینده به دنبال گرفتن مسئولیت نباشد و همچنین به دنبال تائید دیگران باشد كه این مورد از جمله عوامل سوء مصرف مواد در آینده می‌شود.

 در شیوه نادیده گرفتن فرزندان كودكان و نیازهای او در نظر گرفته نمی‌شود كه این روش نیز موجب می‌شود. كودك در آینده نسبت به عوامل مختلف اجتماعی پخته نباشد و در مقابل فشارهای اجتماعی از جمله تعارف دیگران نسبت به مصرف مواد مخدر ناپخته تصمیم گیری كند.

سبك فرزند‌پروری اقتدار منطقی كه در آن علاوه بر مقتدر بودن پدر و مادر نیازهای فرزند در نظر گرفته شده و با او به صورت منطقی درباره علت های رفتار والدین گفته می‌شود. بهترین سبك فرزند پروری است كه می‌تواند بر بالا بردن عزت نفس كودك تاثیر به سزایی داشته باشد.

ترتیب تولد كودك و سازگاری و ناسازگاری اجتماعی او موثر است و باید گفت فرزندان اول از توجه بسیار خوبی از طرف والدین برخوردارند اما هنگامی كه فرزند دوم به دنیا می‌آید، این توجه كمتر شده و آنها در آینده دچار دید گذشته‌نگر و بدبینانه‌ شده و اغلب از افراد روان رنجور و مجرم را تشكیل می‌دهد.

فرزند دوم كه معمولاً رقابت شدیدی با فرزند اول دارد. معمولاً از طرف والدین توجه مستمری دارد و كمتر به سوء مصرف مواد مخدر دچار می‌شود اما فرزند آخر به علت توجه زیاد والدین پس از رفتن در بین اجتماع از عزت نفس پایینی برخوردار می‌شود.

والدین ترتیب تولد فرزندانشان را در نظر بگیرند و این ترتیب تولد با استفاده از شیو‌ه‌های فرزند پروری باید به گونه‌ای باشد كه عزت نفس آنها را در اجتماع بالا ببرد.

نوشته شده در تاريخ جمعه 15 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی