تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - بازی، روند رشد اجتماعی كودكان را تقویت می‌كند
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

بازی درمانی در بهبود بسیاری از اختلالات روانی بزرگسالان موثر است

دكتر حیدر اسلامی روان‌شناس سلامت :

 مهمترین عمل تربیتی و پرورشی در همه زمینه‌ها به ویژه زمینه تامین بهداشت روانی كودك، بازی است و به عبارت دیگر بازی مدرسه كودك است.

از دیدگاه روان‌شناسی، بازی، كار كودك است و در همه جنبه‌های رشد كودك تاثیر دارد و از طرفی دیگر جنبه‌های رشد نیز بر دیگر جنبه‌های بهداشتی و روانی موثر است. به خصوص بازی جسمانی كه سبب چالاكی و افزایش مهارت حركتی و رشد تقویت سیستم عصبی كودك می‌شود.

بازی، سیستم عضلانی و رشد حسی و حركتی كودك را تقویت می‌كند و به این طریق بر هوش كودك تاثیر فراوانی دارد و با بازی كردن، دقت كودك در انجام كارها افزایش می‌یابد.

اسلامی از دیگر تاثیرات مهم بازی در دوران كودكی را رشد عاطفی و ایجاد احساس شادی و نشاط در كودك دانست و گفت: بازی سالم می‌تواند عواطف منفی از قبیل ترس، اضطراب، نفرت و افسردگی را به شدت در كودك كاهش دهد. به همین جهت امروزه مهمترین روش برای درمان اختلالات روانی و عاطفی كودكان، بازی درمانی است كه حتی موجب درمان بسیاری از اختلالات روانی در بزرگسالان نیز می‌شود.

با این وجود بهترین روش برای درمان اختلال روانی در بزرگسالان بازی‌های متناسب با سن آنهاست.

بازی‌های سالم و متناسب با كودكان می‌تواند به علت دست‌كاری در پدیده‌ها و آزمایش محیط اطراف توسط كودك افزایش رشد عقلانی وی را در پی داشته باشد؛ چرا كه حس كنجكاوی كودك از این طریق برآورده ‌شده و مناسب‌ترین عمل رشد عقلی كودك است.

بازی باعث تقویت رشد اجتماعی كودكان می‌شود؛ چرا كه كودكان با تمرین زندگی آینده از طریق بازی و فراگیری روابط انسانی و اجتماعی و همكاری در گروه‌های بازی می‌توانند رشد اجتماعی داشته باشند همان‌گونه كه نیاز عاطفی آنها از محبت و امنیت از این طریق برآورده می‌شود.

رشد اخلاقی و معنوی به صورت پایبندی به نظم و مقررات، رعایت حقوق دیگران، كمك به دیگران، خیرخواهی و لذت بردن از خدمت به دیگران از دیگر تاثیرات بازی در كودكان است. به عبارت دیگر مهمترین عامل تربیتی و پرورشی در همه زمینه‌ها به ویژه در زمینه تامین بهداشت روانی كودك، بازی است.

با توجه به این كه دوران كودكی مهمترین دوره زندگی است؛ لذا والدینی كه در اندیشه پرورش فرزندانی دارای شخصیت سالم، نیرومند و متعادل هستند باید به طور جدی در فكر فراهم كردن زمینه مناسب برای زندگی كودكان خود باشند و هر پدر و مادری باید یك ساعت از وقت خود را در هر روز به كودك خود اختصاص دهد و زمینه بازی‌های گروهی را نیز فراهم كند؛ چرا كه از سنین شش سالگی به بالا بازی‌های گروهی نیز باید بیشتر مورد توجه باشد.

این روان‌شناس سلامت، ارتباط بازی با سن و جنسیت كودك را نیز مهم برشمرد و خاطرنشان كرد: در سنین كم كودكان بازی‌های انفرادی را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهند و حضور والدین را در این بازی‌ها مهم می‌دانند در حالی كه با افزایش سن كودك، بازی‌ها به شكل گروهی، قاعده دار و همراه با نظم و احترام به حقوق دیگران انجام می‌شوند. 

نوشته شده در تاريخ شنبه 16 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی