تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - اختلالات تغذیه‌ای در نوجوانان می‌تواند منجر به اختلال رفتاری شود
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

دكتر سید محمدرضا صدرعاملی فوق تخصص روان پزشكی كودكان و نوجوانان:

اختلال تغذیه‌ای كه در نوجوانان و در سنین بلوغ رخ می‌دهد، می‌تواند منجر به اختلال رفتاری در فرد شود. بنابراین والدین باید در این دوران رفتاری صحیحی با فرزندان خود داشته باشند.

‌ اختلال تغذیه‌ای كه معمولا در دوره سنی بلوغ و پس از بلوغ ایجاد می‌شود، به صورت بی‌اشتهایی و یا پرخوری بروز می‌كند و می‌تواند منجر به اختلال رفتاری نیز در این افراد شود.

والدین در این دوران باید رفتارهای مناسبی داشته باشند كه منجر به افزایش اختلال رفتاری در نوجوان نشود و سعی در درمان ریشه و علت اصلی ایجاد این اختلال باشند.

افرادی كه از چاق شدن نگران هستند سعی می‌كنند از خوردن دست بكشند و اغلب گرسنگی را تحمل می‌كنند تا مصرف غذای آنها كاهش یابد و از بعضی غذاهای خاص استفاده می‌كنند كه والدین اغلب در این موارد سعی می‌كنند به هر روشی آنها را به غذا خوردن وادار كنند كه در بیشتر موارد بی ثمر است.

فردی كه دچار بی‌اشتهایی عصبی است، گاهی خود را وادار به استفراغ می‌كند تا غذای كمتری جذب بدن آنها شود.

افرادی كه دچار پرخوری عصبی هستند
 این افراد لاغر نمی‌شوند و به عوارضی همچون كمبود آب بدن، ترك خوردن پوست، ریزش مو، بیماری‌های كبد، قلب، بیماریهای ریوی، پوسیدگی دندان و اختلالات گوارشی مبتلا می‌شوند.

 بلوغ فرایند پیچیده‌ای دارد
 در این دوران توجه بیش از حد به وزن و نمای بدن به ویژه از سوی والدین با تاثیر منفی در نوجوانان و جوانان همراه خواهد بود و باعث اختلال تغذیه خواهد شد كه درمان این اختلال زمان طولانی را صرف خواهد كرد.

زمانی كه والدین با اختلال تغذیه در نوجوانان مواجه می‌شوند باید این مسئله را با مشاور و كارشناس مجرب در میان بگذارند.

محیط ناسالم در خانواده، طلاق، مرگ عزیزان، بیماری، تاكید والدین به تناسب اندام فرزندان و وابستگی بیش از حد به والدین از عوامل موثر در بروز اختلال تغذیه‌ای در نوجوانان و جوانان است.

والدین در صورت مشاهده علائمی همچون كاهش 25 درصدی وزن، ترس از چاق شدن، پوست خشك و چشمان فرو رفته به دلیل مشكلات تغذیه‌ای و خوردن مقادیر خیلی زیاد غذا در یك وعده غذایی و استفراغ بعد از مصرف غذا در فرزندان خود با مشاور در رابطه با این مشكل مشورت كنند و به اظهارات كودك و نوجوان خود در خصوص انجام نشدن این كار اطمینان نكنند. همچنین والدین باید همیشه و به خصوص در این مواقع پشتوانه فرزندان خود باشند و آگاهی خود را نیز در رابطه با تغذیه فرزندان خود افزایش دهند.

بهترین وسیله درمان این بیماری مشاوره است و در بعضی موارد به دستور پزشك علاوه بر مشاوره، دارو نیز تجویز می‌شود.
isna

نوشته شده در تاريخ شنبه 16 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی