تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - 20میلیون كودك زیر 5‌سال دنیا چاق هستند
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی جدید به بررسی وضعیت اپیدمی چاقی در جهان پرداخت و بر ضرورت كنترل این اپیدمی تاكید كرد.

در حالی كه امروزه بخشی از ساكنان كره زمین با بحران غذا و مشكل سوء‌تغذیه دست و پنجه نرم می‌كنند، در بخش دیگر، چاقی به یكی از مشكلات آشكار و خاموش در عرصه بهداشت عمومی مبدل شده است كه هنوز در بسیاری از كشورها مورد بی‌توجهی و غفلت قرار می‌گیرد.

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، در سال 1995، تقریبا 200 میلیون فرد بالغ چاق در سراسر جهان وجود داشت و 18 میلیون كودك زیر 5 سال نیز در گروه مبتلایان به اضافه وزن به حساب می‌آمدند. برخلاف بینش عمومی اپیدمی چاقی به جوامع صنعتی محدود نمی‌شود؛ در كشورهای در حال توسعه نیز محاسبه شده كه بیش از 115 میلیون نفر از مشكلات و ناراحتی‌های مربوط به چاقی رنج می‌برند.

به طور كلی هر چند مردها ممكن است بیشتر دچار اضافه وزن شوند اما در زنان نرخ ابتلا به چاقی بالاتر است. برای هر دو گروه، چاقی خطری مهم و بزرگ در بروز بیماری‌های غیرواگیردار و مرتبط با رژیم غذایی به شمار می‌آید كه شامل دیابت، بیماری‌های قلبی  عروقی، افزایش فشارخون و سكته مغزی و همچنین برخی از انواع خاص سرطان می‌شوند.

عواقب چاقی برای سلامتی از افزایش خطر مرگ زودهنگام گرفته تا ابتلا به مشكلات مزمن و جدی است كه به طور كلی كیفیت زندگی فرد را كاهش می‌دهد.براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، راه‌حل این مشكل ساده است، انتخاب مواد غذایی سالم ساده‌ترین راه چاره است.

طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی هم‌اكنون تقریبا 6/1‌میلیارد فرد بالغ و حداقل 20 میلیون كودك زیر 5 سال در جهان دچار اضافه وزن هستند كه سلامت آنها را تهدید می‌كند.ایسنا
برچسب ها: چاقی کودکان،  

نوشته شده در تاريخ یکشنبه 17 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی