تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - نزدیك به 7 درصد از سنگ‌های ادراری در كودكان كمتر از 16 سال دیده می شود
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

حدود 7 درصد سنگ‌های ادراری در كودكان كمتر از 16 سال دیده می شود و میزان شیوع این بیماری در كودكان 2 تا 3 درصد است.
                    
    جعفر نژاد متخصص كلیه و مجاری ادراری :

سنگ های سیستم ادراری در كودكان كمتر از بزرگسالان شایع است و حدود 7 درصد سنگ‌های ادراری در كودكان كمتر از 16 سال دیده می شود كه عموما میزان شیوع در كودكان حدود 2 تا 3 درصد است. همچنین در كودكانی كه تحت جراحی مثانه قرار گرفته اند و در كودكانی كه اتصال روده به مثانه دارند نیز سنگ ادراری دیده می شود.

سنگ ادراری در كودكان به علت انسداد به دنبال اختلال آناتومیك مستعد كننده متابولیسم یا هر دو است 90 درصد سنگ‌های ادراری از كلیه منشاء گرفته و در صورت گیر كردن در دستگاه ادراری علامت دار می شوند.

با توجه به این كه اكثر كودكان مراجعه كننده با سنگ در كلیه علایم عفونت ادراری و بی قراری داشتند باید آموزش های لازم در رابطه با پیشگیری از عود و عوارض آن به والدین داده شود كه از آن جمله می توان به محدودیت های رژیم غذایی با توجه به نوع سنگ‌ها مصرف مایعات فراوان و جلوگیری از فعالیت هایی كه موجب افزایش تعریق در كودك می شود اشاره كرد.

از آنجایی كه پرستاران به عنوان عضو مهم تیم درمانی بیشترین تعامل را با خانواده بیماران دارند می توانند با آموزش های خود در مراكز درمانی - بهداشتی مدارس در پیشگیری از بروز عوارض بعدی نقش موثری ایفا كنند.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه 17 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی