تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - کودکان چاق و عملکرد ضعیف‌تر در مدرسه
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

کودکان چاق بیشتر از دیگر کودکان در خواب با مشکلات تنفسی روبه رو هستند که در نتیجه آن با مشکلات رفتاری، بیش فعالی و نا‌هوشیاری در مدرسه روبه رو می‌شوند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهند کودکان چاق بیشتر از دیگر کودکان در خواب با مشکلات تنفسی روبه رو هستند که در نتیجه آن با مشکلات رفتاری، بیش فعالی و نا‌هوشیاری در مدرسه روبه رو می‌شوند. این تحقیق بر روی نزدیک به 700 دانش آموز بین 5 تا 12 ساله صورت گرفت که به طور تصادفی از 18 مدرسه ابتدایی در پنسیلوانیا انتخاب شدند. از هر کدام از این دانش آموزان یک تست بدنی گرفته شد و هر کدام به مدت 9 ساعت در یک آزمایشگاه خواب توسط دستگاه polysomnography در زمانی که خواب بودند مورد بررسی قرار گرفتند. این دستگاه فعالیت‌های مغزی، قلبی، جریان تنفس و غلظت اکسیژن را در حین خواب اندازه می‌گیرد. در این بررسی‌ها مشخص شد نزدیک به 25 درصد از کودکان با مشکلات تنفسی خفیف و 2/1 درصد با مشکلات تنفسی متوسط روبه رو هستند. کودکانی که دارای مشکلات تنفسی متوسط هستند 5 بار یا بیشتر در هر ساعت در تنفس خود دچار توقف و مکث می‌شوند. همچنین نزدیک به 15 درصد از این کودکان در حین خواب خروپف می‌کنند.

کودکانی که مشکلات تنفسی داشتند چاق‌تر بودند و اندازه دور کمر آنها از هم سن وسال‌هایشان بیشتر بود. تاکنون تصور می‌شد لوزه‌ها و غدد لنفاوی بزرگ مهم‌ترین دلیل مشکلات تنفسی در میان کودکان است، اما تحقیقات جدید نشان داد بین این دو عامل هیچ گونه ارتباطی وجود ندارد. این تحقیقات توسط آکادمی طب دارویی در آمریکا صورت گرفته است. ادوارد بیکسلر از دانشگاه پنسیلوانیا و نویسنده این تحقیق گفت: چاقی نقش مهم‌تری در بروز این مشکلات تنفسی در کودکان بازی می‌کند. مشکلات تنفسی می‌تواند از خفیف تا شدید دسته‌بندی شود.

نوع خفیف آن بیشتر به دلیل ناهنجاری‌های بینی مانند بیماری‌های سینوسی مزمن یا ورم غشای مخاطی بینی و آب ریزش بینی است. درحالی که موارد حاد شامل انسداد تنفسی است که بسیار خطرناک بوده و در طول شب چندین بار جریان تنفسی بین 10 تا 20 ثانیه متوقف می‌شود و در موارد حاد این مشکل می‌تواند بین 20 تا 30 بار در هر ساعت رخ دهد.

این مشکل زمانی بروز پیدا می‌کند که بافت‌های نرم در پشت گلو مسیر هوایی را درحین خواب می‌بندند و راه تنفسی را برای مدتی بند می‌آورند. در کودکان خروپف کردن، قطع مکرر تنفس و نفس نفس زدن از نشانه‌های هشدار‌دهنده این مشکلات است. گاهی اوقات این کودکان به گونه‌ای در خواب تنفس می‌کنند که گویی در حال انجام کار سختی بوده‌اند.

این کودکان به دلیل این مشکلات در مدرسه با هوشیاری کمتری حاضر می‌شوند و در نتیجه نمرات ضعیف‌تری را کسب می‌کنند. به علاوه بعضی از آنها با مشکلات رفتاری نیز روبه‌رو هستند.


تلگراف، 3 ژوئن/ مترجم: ابوالفضل کریمیبرچسب ها: چاقی کودکان،  

نوشته شده در تاريخ یکشنبه 17 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی