تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - کودکان قربانیهای مظلوم سیگار
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

کودکان تنها قربانیهای مظلوم سیگار هستند که ندانسته در خطر ابتلا به بیماریهای اجباری قرار دارند.

 تحقیقات جـدیـد نشــان مـیدهـد افرادی که سیگار می کشنـد خـطر ابتـلا بـه سرطان ریه را تا 34 درصــد در اطرافیــان خـود بـه ویـژه کودکان افزایش می دهند.

قرار گرفتن در معرض دود سـیگـار خطر ابتلا به بیماریهـای تنـفـســی را تـا 30 درصد و خطر ابتلا به سرطان ریـه را تـا 34 درصد افزایش میدهد.

این تحقیقات همچنین نشان مـیدهـد، احـتمـال ابتلای کودکان افرادی که هر روز به مدت چند ساعت در معرض دود سیگار قرار میگیرند بـه سرطان، چهار برابر بیشتر از کودکانی است که والدین آنان سیگاری نیستند.

دکتر رضا خدیوی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری:

  کودکان قربانیهای مظلوم سیگارهستند.بر اساس مطالعات انجام شده 50 درصد عوارض دود تنفس شده در محیط بسته به فرد غیر سیگاری می رسد و در این زمینه باید ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی لحاظ شود.

 نگرانی بسیاری در بحث گسترش و استفاده از سیگار در سنین پایین وجود دارد چرا که سیگار دروازه ورود به اعتیاد با مواد مخدر قویتر است.

 شایع ترین بیماری در سطح کشور بیماری قلب و عروق است، 70 درصد موارد ابتلا به این بیماری استعمال دخانیات است.

 روزانه 12 میلیارد تومان صرف خرید سیگار و مصرف آن می شود این در حالی است که هر سال 60 میلیارد نخ سیگار در ایران دود می شود.

در چهار محال و بختیاری، 8 درصد به صورت مستقیم سیگار و 8/8 درصد قلیان می کشند.

قلیان خطرناکتر از سیگار

دود قلیان خطرناکتر از دود سیگار است. حداکثر زمان کشیدن سیگار 10 دقیقه است که فرد 70 سی سی هوای آلوده استشمام می کند ولی کشیدن قلیان یک ساعت طول می شکد که حداقل 500 سی سی هوای آلوده استشمام می شود.

بیش از 250 نوع ماده سرطان زا و عفونی و عوامل میکروبی و قارچی در دود تنباکو وجود دارد، نی قلیان نیز به دلیل استفاده مشترک در انتقال بیماریهای روده ای و گوارشی چون هپاتیت A در اپیدمیها نقش دارد.

سرطان و برونشیت ریه را شایعترین بیماری ناشی از استنشاق دود سیگار است و متاسفانه افرادی محکوم به ابتلا به چنین بیماریهایی هستند که خود سیگاری نبوده و تنها در محیط بسته به صورت مستقیم در معرض دود سیگار قرار گرفته اند.

در هفته بدون دخانیات برچسپ ترک سیگار به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد به طوری که پس از 6 هفته استفاده از این برچسپ و مراقبت فرد به ترک کامل می رسد.

طبق آمار سالانه حدود 80 هزار ایرانی به دلیل کشیدن سیگار جان خود را از دست می دهند.

مهر


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 12 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی