تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - کودکان : كرم‌های ضد آفتاب
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

با توجه به ظریف و حساس بودن پوست كودكان در برابر نور خورشید، استفاده از كرم‌های ضد آفتاب برای كودكان از شش ماهگی به بعد ضروری است.

دكتر علیرضا فیروز
متخصص پوست :

به منظور محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید، از شش ماهگی به بعد، با اطمینان خاطر می‌توان از كرم‌های ضد آفتاب مخصوصی كه برای كودكان وجود دارد استفاده كرد.

تا قبل از شش ماهگی نیز باید پوست نوزادان را در مقابل خورشید محافظت كرد، خاطر نشان كرد: در سنین زیر شش ماهگی باید با روشهای دیگری از جمله پوشاندن بدن با لباس ، كودك را در مقابل نور خورشید محافظت كرد.

 ‪ ۵۰‬درصد میزان آفتابی كه فرد در تمام طول عمر خود دریافت می‌كند، در دوران زیر ‪ ۱۸‬سالگی است، گفت: مهمترین زمان، برای مراقبت از پوست در برابر اشعه خورشید و پیشگیری از سرطان‌های پوستی در دوران بزرگسالی ، سنین زیر ‪ ۱۸‬سالگی است.

در هر زمانی كه فرد با خورشید مواجه می‌شود باید از كرم های ضد آفتاب استفاده كند ، پوشش دادن ضد آفتاب فقط در مورد صورت نیست، بلكه تمام قسمت‌های باز بدن، هنگام مواجه با نور خورشید باید پوشانده شود دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان اینكه كرم‌های ضد آفتاب باید هر سه ساعت یك بار تكرار شود، اظهار داشت: میزان محافظت كرم‌های ضد آفتاب در برابر اشعه‌های خورشید ، بستگی به اس پی اف درج شده در روی كرم دارد.

منظور از ‪ SPF(‬اس پی اف) فاكتور محافظت در برابر نور خورشید است.

كرم‌های ضد آفتاب با درجه اس پی اف ‪ ۳۰‬از قدرت محافظتی مناسبی برخوردارند و كرم‌های با درجه اس پی اف كمتر ، قدرت خوبی برای محافظت از پوست ندارند.

عضو هیات مدیره انجمن متخصصین پوست ایران با بیان اینكه اس پی اف‌های بالاتر از ‪ ۳۰‬از نظر قدرت محافظتی اختلاف چندانی با هم ندارند، گفت: یك كرم ضد آفتاب با درجه اس پی اف ‪ ۳۰‬تا ‪ ۹۷‬درصد ، نور خورشید را جذب می‌كند و كرم ضد آفتاب با درجه اس پی اف ‪ ،۱۰۰‬حدود ‪ ۹۹‬درصد از اشعه خورشید را جذب می كند.

كرم‌های حاوی اس پی اف های بالاتر از ‪ ۳۰‬درصد تنها دو تا سه درصد با هم تفاوت دارند

بنابراین لزومی به اصرار بر استفاده از كرم‌های ضد آفتاب با اس پی اف‌های بسیار بالا نیست و بیشتر افراد عادی می‌توانند از اس پی اف ‪ ۳۰‬درصد استفاده كنند.

نكته مهم دیگر در مورد ضد آفتاب ها متناسب بودن آنها با نوع پوست است،
 كسانی كه پوست چرب دارند ، نباید از كرم‌های چرب استفاده كنند؟ در مقابل كسانی كه دارای پوستی خشك هستند، باید از كرمی استفاده كنند كه حالت مرطوب كنندگی بیشتری برای پوست داشته باشد.

برخی كرم‌های ضد آفتاب رنگی و برخی سفید هستند،  رنگ كرم بستگی به سلیقه فرد دارد و بین این دو تفاوتی از نظر خاصیت و قدرت محافظتی وجود ندارد.

میزان استفاده از كرم‌های ضد آفتاب در هر نوبت
در هر نوبت ، باید دو گرم به ازای هر سانتی متر مربع پوست استفاده كرد كه این میزان معادل یك بند انگشت است.

برای پوشش دادن كامل پوست صورت، دستكم به اندازه یك بند انگشت كرم، كفایت می‌كند.

 بین ساعات ‪ ۱۰‬صبح تا ‪ ۴‬بعد از ظهر كه شدت تابش نور خورشید به اوج خود می‌رسد علاوه بر ضد آفتاب‌ها ، توصیه می‌شود از كلاه، لباس و دستكش هم استفاده شود. 
برچسب ها: کرم ضد افتاب، بهداشت کودکان،  

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 21 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی