تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - بی توجهی به تغذیه كودكان عامل كم خونی
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

عمده ترین دلیل شایع بودن كم خونی اكتسابی در كودكان تغذیه كمكی نادرست است


علی پور :

كودكان در دوران شیرخوارگی تا شش ماهگی ذخیره آهن كافی دارند، اما از 6 ماهگی به بعد برای دریافت آهن و در نتیجه مبتلا نشدن به كم خونی و فقر آهن كه شایع ترین نوع كم خونی در میان آنهاست باید در غذای كمكی آنها گوشت و زرده تخم مرغ و پس از یك سالگی سفیده تخم مرغ گنجانده شود ضمن آنكه از چهار ماهگی به بعد كودك نیازمند قطره آهن با تجویز پزشك است.

والدینی كه به دلیل طرز فكر اشتباه تنها آب گوشت را به كودك داده و از خوراندن گوشت به كودك داده و از خوراندن گوشت به كودك پرهیز می كنند، باید بدانند كه گوشت قرمز حاوی مقدار زیادی آهن است و لازم است از 6 ماهگی به بعد به صورت كوبیده به كودك خورانده می شود ضمن آنكه بهتر است برای شروع این عمل از ماهیچه گوسفند و مرغ استفاده شود.

از 15 ماهگی می توان گوشت را به صورت تكه تكه در غذای كودك قرار داد.

یكی دیگر از دلایل كم خونی در كودكان خوراندن شیر پاستوریزه و شیر گاو از یك سالگی است چرا كه مقدار آهن میزان و جذب شیر گاو كم است و می تواند باعث خونریزی های خفیف از دستگاه گوارش و در نتیجه كم خونی شود بنابراین باید از دادن شیر گاو به كودك قبل از یك سالگی خودداری كرد.
باشگاه خبرنگاران

نوشته شده در تاريخ یکشنبه 24 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی