تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - گریه در کودکان
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

۱- اگر دوروبرتان كودك شیرخواری دارید كه صدای ونگ ونگش همیشه توی گوشتان است. پس اولین نكته‌ای كه باید بدانید این است: بالا بروید، هر بچه‌ای گریه میكند و هیچ كاری هم نمی‌شود كرد. در چند ماه اول زندگی، شیرخواران به طور میانگین، روازنه 2/2 ساعت گریه میكند. از این نظر، 5‌‌1 ماهگی اوج بدبختی پدر و مادر است.


۲- پزشكان، برای توصیف گریههای كودكی كه هیچ دلیلی (مثل گرسنگی، گرما یا سرما یا سایر تحریكهای حسی، كثیف كردن و یا خدای ناكرده تب و درد و...) برای گریه‌اش یافت نمی‌شود، از واژه <كولیك> استفاده میكنند. كولیك از 50 سال قبل یك، تعریف آسان دارد كه به <قانون >3 معروف است: گریه بیش از 3 ساعت در روز، بیش از 3 روز در هفته، و به مدت بیش از 3 هفته در كودكی كه به خوبی تغذیه میشود و از همه نظر سالم است.


3-دقت كنید: جیغهای بلند گوشخراش، برافروختگی یا كبودی چهره هنگام گریه، چین خوردن پوست پیشانی، مشتهای گره كرده و كشیده شدن پاها به سمت شكم هنگام گریه، همه و همه ویژگیهای طبیعی گریههای شیرخواران هستند و نباید پدرو مادر را بترسانند. معمولاً كولیك شیرخواران از 2 ماهگی آغاز شده و تا 4 ماهیگی فروكش میكند. بیشترین میزان گریه، بعد از ظهر و نزدیك غروب است و ارتباطی هم با حوادث روزمره، الگوی تغذیه‌ای كودك یا هیچ چیز دیگری ندارد. در چنین وضعیتی شاید كودك را حتی با شیر دادن نشود ساكت كرد.


۴- تنها 5 درصد كودكانی كه زیاد گریه میكند، ممكن است واقعاً بیمار باشند. بعضی این بیماریها عبارتند از: عفونتهای ویروسی، عفونتهای ادراری، اوتیت میانی، یبوست، عدم تحمل پروتئین شیرگاو، رفلاكس (پس‌زنش معده به مری)، عدم تحمل لاكتوز موجود در شیر، میگرن شیرخواری


۵- با توجه وضعیت پاهای شیرخوار و علایم دیگر، معتقدند كه اختلالات گوارشی عامل اصلی ایجاد كولیك هستند. برخی نیز می‌گویند گریه بیش از حد باعث افزایش بلع هوا میشود، گازی كه در كلون ایجاد میشود هم شرایط را بدتر میكند و به این ترتیب، گریه كودك ناشی از نفخ است. اما به نظر نمی رسد این استدلال درستی باشد چرا كه تصویرهای رادیوگرافی گرفته شده در طی حملات گریه، نمای معده را طبیعی نشان داده اند. بعضی هم میگویند كولیك در نتیجه حساسیت به پروتئین شیر است. این فرضیه هم تایید نشده است.


۶- یك هورمون روده‌ای نقش اصلی را در ایجاد كولیك به عهده دارد. فرض بر این است كه گریههای شیرخواران كولیكی به علت دل پیچه یا كرامپهای شكمی است اما این كه چه عاملی باعث این كرامپها می‌شود، معلوم نیست.


۷- مطالعات نشان داده‌اند وقتی شیرخواران دچار كولیك تحت مراقبت پرستاران حرفه‌ای آموزش دیده قرار میگیرند، دو برابر كودكان غیركولیكی گریه می‌كنند. این یعنی اگر كودكی بخواهد كولیكی شود، می‌شود؛ فرقی ندارد كه چه كسی از او مراقبت میكند.


۸- هیچ مطالعه‌ای موجود نیست كه ادعا كند اضطراب یا استرسهای مادر به كودك منتقل می‌شود و باعث ایجاد كولیك می‌گردد.


۹- مهم ترین كاری كه یك پزشك در مواجهه با یك كودك دچار كولیك باید بكند این است كه بعد از آن كه مطمئن شد كودك بیمار نیست، به پدر و مادر اطمینان بدهد كه مشكلی نیست، آنها نباید نگران باشند و مشكل به خودی خود برطرف می‌شود. اگر وزن‌گیری كودك طبیعی باشد و در معاینه فیزیكی هم نكته‌ای وجود نداشته باشد، آزمایش و عكس و این جور چیزها ضرورتی ندارد.


۱۰- پدر و مادر هم نباید پزشك را وادار به انجام چنین كاری كند.


۱۱- از آنجا كه میزان بروز كولیك در شیرخواران تغذیه شده از شیرمادر و شیرخوارانی كه از شیشه تغذیه میشوند، مشابه است، مادرانی كه به كودكان شیر میدهند، باید این كار را ادامه بدهند. بالاخره كودك باید غذا بخورد و فایده هیچ نوع شیرخشكی هم برای تسكین كولیك شیرخواران به اثبات نرسیده است.


۱۲- بك نكته بسیار مهم : بعضی مطالعات نشان داده‌اند حذف لبنیات، تخم مرغ، گندم و آجیل از رژیم غذایی مادران شیرده، به تسكین گریههای كودكان كولیكی كمك میكند.


۱۳- سایمتیكون یك داروی بی‌خطر برای كاهش گاز درون مجرای روده است كه معمولاً بدون نسخه از داروخانهها قابل تهیه است. عده‌ای معتقدند این دارو و نظایر آن در درمان كولیك شیرخواران موِثر است اما مثل خیلی چیزهای دیگر در عالم پزشكی، هیچ كس نمی تواند در این باره قسم بخورد. در كشور ما، رایج‌ترین داروهایی كه برای درمان كولیك شیرخواران به كار میرود <گریپ میكسچر> و <دایمیتكون> است.


۱۴- ماساژ شیرخواران نمی‌تواند علایم كولیك را به شكل معنی‌داری كاهش دهد و بنابراین ماساژ برای درمان كولیك توجه نمی شود.


۱۵- مصرف جوشانده‌های گیاهی حاوی مخلوطی از بابونه، شاه پسند، شیرین بیان، رازیانه و بادرنجبویه توسط مادر گریه را در شیرخواران دچار كولیك كاهش میدهد. فراموش نكنید كه در استفاده از داروهای گیاهی به صورت سنتی همیشه خطر آلودگی و عفونت وجود دارد.


۱۶- توصیه هایی مثل در گهواره گذاشتن او و حركات آرام بخش ملایم، استفاده از پستانك، در آغوش گرفتن كودك ، اگر چه ممكن است در برخی موارد باعث تسكین موقت كودك شود اما احتمالاً مهم ترین فایده آنها احساس حمایت و اطمینان پدرو مادر است.


۱۷- در مطالعه ای كه برای ارزیابی فواید افزایش زمان در آغوش گرفتن شیرخوار دچار كولیك در زمانهای بدون گریه شد، معلوم شد این كار هم فایده معنا داری ندارد. یعنی حتی بغل كردن كودك برای پیشگیری از گریه هم سودی ندارد.


۱۸-روشهای دیگری هم پیشنهاد شده اند كه احتمالاً مكانیسم عملشان، پرت كردن حواس كودك و در نتیجه متوقف كردن گریههای او هستند: قرار دادن شیرخوار كولیكی نزدیك جاروبرقی یا وسیله‌ای شبیه آن، كه سروصدای یكنواخت ایجاد میكند، همین طور سوار كردن كودك در اتومبیل یا كالسكه برای گردش. حداقل این است كه میشود این روشهای بی ضرر را امتحان كرد.


۱۹- در كشورهای دیگر وسیله‌ای به نام <نگهدارنده كولیك> به بازار عرضه شده كه روی شكم شیرخوار فشار وارد میكنند. سازندگان ادعا میكنند این وسیله در درمان و پیشگیری از كولیك موِثر است.


۲۰- هیچ ارتباطی میان كولیك شیرخواران و بیماریهایی كه در آینده سلامت كودك را تهدید كنند، شناخته نشده است. حتی ارتباط میان كولیك شیرخواران و ابتلا به بیماریهای آلرژیك نیز یافت نشده است.


۲۱- كولیك شیرخواران بسیار بیش از آن برای خود كودك آزاردهنده یا خطرناك باشد، برای پدر و مادر آزاردهنده و حتی خطرناك است. پزشكان هم در چنین مواردی، شاید بیش از نوزاد باید به پدر و مادر نوزاد توجه كند. مادران هم باید مطمئن باشند اضطراب و افسردگی شان، بعد از طی شدن دوره گریههای كودك، بهبود می‌یابد.
برچسب ها: گریه در کودکان،  

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 27 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی