تبلیغات
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com - تشنج كودكان ؛ تنش مادران
کودک من(توجه : مطالب این وبلاگ به سایت آی آر نی نی منتقل شده است . www.irnini.com

«یك شب كودكم دچار تب بالایی شد و چند ساعت پس از آن علایمی همچون كبودی دست و صورت و ناهماهنگی حركت چشمان در او پدیدار شد»
 
حتما این حرف را از زبان بسیاری از مادران شنیده‌اید، كه در پایان به یك كلمه «تشنج» ختم شده است ، حال این  تشنج چیست و چرا و چگونه به وجود می‌آید

دكتر وقار گنجوی چنگیزی، متخصص بیماری ‌های كودكان و فوق تخصص نوزادان:

تشنج عبارت است از یك تغییر ناگهانی و گذرا كه در حركات و رفتار كودك ایجاد می‌شود و ناشی از فعالیت الكتریكی غیرطبیعی مغز است و معمولا همراه با عدم هشیاری است.

ممكن است این فعالیت غیرطبیعی ناشی از بیماری‌های اولیه سیستم عصبی مركزی و یا ثانویه در اثر اختلالات متابولیسم بدن همچون تغییرات قند و كلسیم خون، بیمار‌ی‌های عفونی، ضربات مغزی و نرسیدن اكسیژن به سلول‌های مغزی باشد كه به تشنج‌های تكراری و بدون علامت واضح صرع یا «اپیلپسی» گفته می‌شود.

شیوع و عامل ایجادكننده تشنج در دوره‌های مختلف زندگی متفاوت است به طوری كه بیشترین میزان بروز تشنج در دوران نوزادی و پس از آن در كودكی است.

در دوران نوزادی، تشنج به سن نیز مرتبط می‌شود كه از عمده علل آن می‌توان به نرسیدن اكسیژن به سلول‌های مغزی در حین زایمان، خونریزی‌های مغزی، ناهنجاری‌های مادرزادی مغزی، اختلالات متابولیسم مانند كمبود قندخون، كلسیم، منیزم خون، تاثیرات ناشی از زردی بالا، عفونت‌ها، تاثیرات دارویی مانند اعتیاد مادر و بیماری‌هایی كه به آن بیماری‌های متابولیسم گفته می‌شود كه اكثرا جنبه ارثی  ژنتیكی دارد، اشاره كرد در حالی كه در ایام شیرخوارگی بیشترین عامل ایجادكننده تشنج، عفونت‌ها و تب بالاست، همچنین در سنین بالا صرع یا اپیلپسی جزء شایع‌ترین علل تشنج محسوب می‌شود.

«تشنج در دوره كودكی پدیده مشهودی است كه طبق آمار به دست آمده تقریبا در 10 درصد از كودكان رخ می‌دهد كه در اغلب موارد با عللی غیر از منشأ مغزی همچون تب بالا، عفونت‌ها، سنكوپ، ضربه‌های مغزی و سموم، ایجاد می‌شود و حتی در برخی از كودكان حالت‌های تشنجی، منشأ مشكلات روحی به خود می‌گیرند.

كمتر از یك سوم موارد بروز تشنج دوران كودكی به علت صرع یا اپیلپسی است و این به آن معناست كه تشنج با منشأ مغزی است و می‌تواند تكرار شود. آمار نشان می‌دهد نیمی از موارد صرع در بزرگسالی نشأت گرفته از دوران كودكی است. به گفته دكتر گنجوی چنگیزی گاهی بروز تشنج می‌تواند زنگ خطری برای شروع یك بیماری جدی و خطرناك زمینه‌ای یا سیستم عصبی مركزی باشد كه بایستی ضرورتا بررسی و تحت درمان قرار بگیرد، به همین دلیل در بروز اولین تشنج پزشك باید مواردی همچون شروع مننژیت، عفونت‌های شدید، ضربه‌های مغزی، مصرف دارو و مسمومیت‌ها را در نظر داشته باشد.

تشنج می‌تواند به صورت موضعی یك ناحیه از بدن را درگیر كند و یا به صورت عمومی در تمام قسمت‌های بدن ظاهر شود و یا به صورت حسی  حركتی (مثل چرخش محكم سر و چشم ها به یك سو، انجام حركات تكراری دست و پا)‌ تظاهر كند.

گاهی تشنج به شكل سختی در اندام‌ها رخ می‌دهد كه به دنبال آن یك سری حركات ریتمیك و یا به عكس با شل شدن و بی‌حركتی همراه است.

«عدم هشیاری در ضمن تشنج و همچنین داشتن یك سری علایم پیش درآمد، كه از نظر علمی‌ (aura) نام دارد، در تشخیص نوع تشنج بسیار مهم است و ممكن است قبل از بروز با مشكلات گوارش، استفراغ، درد شدید و حتی احساس ترس، همراه باشد» دكتر گنجوی چنگیزی با اعلام این مطلب می‌افزاید: گاهی پس از بروز تشنج كودك، ممكن است بی‌اختیاری، دفع ادرار، خواب‌آلودگی، سردرد و یا احساس بی‌حسی در قسمتی از بدن ایجاد شود.

سن و تشنج

تحقیقات نشان می‌دهد تشنج در اثر تب با «سن» افراد مرتبط است و معمولا این‌گونه تشنج از 9 ماهگی تا 5 سالگی ظاهر می‌شود، یعنی اگر نوزادی در 3 ماهگی تشنج كرد، آن را نمی‌توان جزء تشنج‌های تب‌دار محسوب كرد و باید به دنبال علل جدی‌تری رفت، این فوق‌تخصص نوزادان می‌گوید: معمولا بین صفر تا چهار درصد كودكان به این عارضه تشنج (بر اثر تب) مبتلا می‌شوند كه سابقه خانوادگی و ژنتیكی بر این امر بسیار دخیل است.

و مدت آن از چند ثانیه تا ندرتا 15 دقیقه به طول می‌انجامد كه پس ازاتمام آن معمولا كودك خواب‌آلوده است.

معمولا تشنج‌های ناشی از تب یكبار در 24 ساعت اتفاق می‌افتند و درجه حرارت بدن 39 درجه به بالا است در غیر این صورت برای تشنج باید به دنبال علل دیگری گشت.

«اگر تشنج كودكی بیشتر از نیم‌ساعت به طول بینجامد و یا در طول این مدت بارها اتفاق بیفتد، احتمال بیماری‌های عفونی مغزی همچون مننژیت، رنگ بیشتری به خود می‌گیرد.»

می‌توان كودكانی كه بر اثر تب بالا دچار تكرار تشنج می‌شوند را با روش‌های درمانی مختلفی تحت كنترل درآورد، معمولا به این افراد توصیه می‌شود با شروع دیازپام خوراكی و یا حتی مقعدی، به مدت 2 الی 3 روز، تب را كنترل كنند و از بروز تشنج پیشگیری به عمل آورند.
برچسب ها: تشنج در کودکان،  

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 27 خرداد 1388 توسط دکتر کودکان
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوند ها

پيوندهاي روزانه

ابر برچسب ها

آمار سايت


سرویس خبری ایدز آی آر نی نی